جلسه2: آموزش ثبت دامنه

نمایش ویدیو درباره آموزش ثبت دامنه

آنچه در این مقاله می خوانید

آموزش ثبت دامنه

در این جلسه از دوره رایگان طراحی سایت به شما آموزش ثبت دامنه را خواهیم گفت و شما به راحتی میتوانید پس از مشاهده این جلسه برای شروع ساخت وب سایت خود اقدام به خرید دامنه مناسب کنید.

در این جلسه قصد داریم تا با مراحل ثبت دامنه وب سایت مورد نظرمان آشنا شویم و به طور کلی فرآیند انجام اینکار را مشاهده کنیم.به صورت کلی ما دو نوع دامنه داریم که یکی مختص کشورمان ، ایران است و دیگری دامنه هایی میباشند که غیر ایرانی یا خارجی هستند.دامنه مختص ایران به پسوند ir ختم میشود و به راحتی و با پرداخت هزینه ای کم قابل دسترس خواهد بود.دامنه های خارجی نیز به پسوند های متعددی ختم میشوند که از معروف ترین آنها  com ، org ، net ، و… میباشند.

ما با تمامی پسوند های بالامیتوانیم دامنه خود را ثبت کنیم اما در نظر داشته باشید که بعضی از دامنه ها برای ارگان ها و مراکز دولتی میباشند که برای دریافت آنها نیاز به مجوز های مخصوص میباشد و هرکسی نمیتواند آنهارا داشته باشد مانند evu ، ac.ir ،edu.ir .

نکات ضروری قبل از ثبت دامنه

دامنه از مهم ترین بخش های یک سایت به حساب می آید زیرا از آن به عنوان معرف کسب و کار شما یاد میشود ، پس قبل از ثبت دامنه باید چند نکته را مد نظر قرار دهیم.

1- نام دامنه ثبت نشده باشد

قبل از هر چیز برای ثبت دامنه باید مطمئن شویم که دامنه قبلا ثبت نشده باشد. بروز مشکلات حقوقی و تبعات بعدی آن از جمله اتفاق های ناگواری هست که ممکن است برای سایت شما بوجود بیاید.باید به خاطر داشته باشید که نام دامنه شما باید یکتا و منحصر به فرد باشد.

2- ثبت دامنه با نامی خوانا

از دیگر نکات مهم در ثبت دامنه خوانا بودن نام آن میباشد.توجه داشته باشید که نام دامنه شما بیانگر نوع فعالیت شما میباشد. به طور کلی عموم مردم با توجه به مواردی که در فضای وب جستجو میکنند ،انتظار مشاهده وب سایت های مربوط به موضوع خود را دارند و در اینجا هرچه نام دامنه شما نزدیک تر به نوع فعالیت شما باشد شانس دیده شدن سایت شما نیز افزایش میابد.

3- اهمیت پسوند در ثبت دامنه

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای ثبت دامنه از پسوند های متعددی میتوان استفاده کرد ، اما این به آن معنا نیست که هر پسوندی را انتخاب کنیم. برای مثال شما برای کسب و کارتان که یک سایت ایرانی هست  نمیتوانید از پسوند کشور دیگه ای جز ir استفاده کنید.از پرکاربرد ترین پسوند ها میتوان به com در سطح جهانی و ir مختص به کشور ایران نام برد.

بررسی و استعلام نام دامنه

پس از انتخاب نام دامنه مورد نظرتان ، قبل از ثبت دامنه باید این اطمینان را بدست آوردید که نام مورد نظر شما قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد. برای این کار کافیست به سایت ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کنید. پس از آن با وارد کردن مشخصات در فیلد های مورد نظر  ، میتوانید استعلام نام مورد نظر خود را بدست آوردید.

آموزش ثبت دامنه

روش ثبت دامنه ir.

وب سایت ایرنیک یا nic.ir مرجع اصلی ثبت دامنه ir. میباشد و شما برای ثبت وب سایت با پسوند ir  باید از طریق این سایت اقدام نمایید. پس از ورود به صفحه اصلی  ، همانطور که در تصویر میبینید بر روی بخش ساختن شناسه کاربری کلیک میکنید. در مرحله اول از شما میخواهند که نوع شناسه اعم از حقیقی یا حقوقی را انتخاب کنید ، که اگر به صورت شخصی و برای خودتان سایت طراحی میکنید باید گزینه حقیقی را انتخاب کنید.

آموزش ثبت دامنه ir

در مرحله بعدی با وارد کردن اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی و دیگر اطلاعات حویتی اقدام به تکمیل روند ثبت دامنه ir  میکنید .البته به یاد داشته باشید تنها موارد ستاره دار برای تکمیل فرم نیاز هستند. بعد از تکمیل فرم بر روی مرحله بعدی کلیک میکنیم.بعد از سپری کردن مراحل فوق به راحتی شناسه کاربری شما ساخته میشود.

آموزش ثبت دامنه ir

روند ثبت دامنه

پس از ساخت شناسه کاربری در سایت ایرنیک ، اقدام به ثبت دامنه ir خود میکنیم. در این قسمت باید توجه داشته باشید که هم در خود سایت ایرنیک و هم در سایت های خصوصی ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه میتوانید دامنه خود را ثبت کنید. ما برای راحتی بیشتر در روند ثبت ، سایت های خصوصی را پیشنهاد میدهیم. برای این منظور عبارت ثبت دامنه را در گوگل سرچ کنید. معمولا سایت هایی که در جایگاه اول هستند معتبر میباشند.پس از ورود به یکی از آنها روند ثبت دامنه را مطابق تصاویر یا ویدیو این جلسه آموزشی طی کنید.

آموزش ثبت دامنه ir

پس از ورود به بخش ثبت دامنه، دامنه خودرا با پسوند ir ثبت میکنید و بر روی جستجو کلیک میکنید.در اینجا اگر دامنه از قبل ثبت نشده باشد میتوانید آنرا ثبت کنید.سپس شناسه ایرنیک که در مرحله قبل ساختید را وارد کرده و دامنه را ثبت میکنید

روش ثبت دامنه com.

برای ثبت دامنه com. همانند قسمت قبل در گوگل اقدام به سرچ ثبت دامنه میکنیم.پس از ورود به سایت مربوطه همانند قسمت قبل اقدام به ثبت دامنه  com خود مینمایم. ثبت دامنه com بسیار راحت تر از دامنه ir میباشد و پس از چند کلیک ساده و پرداخت هزینه مربوطه و پس از طی چند ساعت دامنه شما آماده میشود.

روش ثبت دامنه com.

پس از ساخت دامنه باید آنرا به هاست خود متصل کنید ، در جلسات بعدی نحوه خرید هاست و اتصال آن به دامنه را به شما آموزش میدهیم.

همراه ما باشید.

جلسه ای که مشاهده کردید قسمتی از دوره رایگان آموزش طراحی سایت بود.برای مشاهده تمامی جلسات و یادگیری کامل طراحی سایت به بخش زیر مراجعه کنید

دوره آموزش طراحی سایت رایگان