جلسه7: آموزش پنل مدیریت وردپرس

در این جلسه از دوره رایگان طراحی سایت به شما آموزش پنل مدیریت وردپرس را میدهیم.در این جلسه با هم یاد میگیریم که چگونه صفحات سایت را مدیریت کنیم، چگونه محتوا تولید کنیم و با بخش های مختلف پیشخوان وردپرس آشنا میشویم.

آنچه در این مقاله می خوانید

ورود به پنل مدیریت وردپرس

پس از آنکه وردپرس را بر روی هاست نصب کردیم نوبت به مدیریت پنل وردپرس میرسد.برای اینکه هر نوع تغییری در سایت خود بوجود بیاوریم نیازمند یک پنل مدیریت میباشیم که به وسیله آن بتوانیم تمامی بخش های سایت را ویرایش کنیم ، از نو بسازیم و یا موارد مختلف را حذف کنیم.پس از نصب وردپرس ، نشانی سایت خود را در مرورگر تاپ کنید و در انتهای آن بک اسلش (/) و سپس wp-admin را تایپ میکنیم.با فشردن اینتر بر روی کیبرد وارد صفحه ورود پنل کاربری سایت میشوید که با تایپ نام کاربری و پسوردی که هنگام نصب ایجاد کردید میتوانید داخل پنل کاربری شوید.

داشبرد وردپرس

پس از ورود به بخش پنل مدیریت ، با صفحه اصلی آن که داشبرد مدیریتی نام دارد رو به رو میشویم.در نوار کناری آن گزینه های متعددی وجود دارد که به کمک آنها میتوانیم بخش های مختلف سایت را مدیریت کنیم که در ادامه به شرح آنها میپردازیم.

ورود به مدیرت پنل وردپرس

به روزرسانی ها

در بخش به روزرسانی همواره میتوانید وردپرس خود را به آخرین ورژن آپدیت کنید . برای اینکار وارد صفحه  به روزرسانی شوید و روی آپدیت وردپرس کلیک کرده تا سیستم به طور خودکار وردپرس را آپدیت کند.همچنین اگر پلاگین یا افزونه  فعالی بر روی سیستم وردپرس خود نصب کرده باشید در این بخش میتوانید آنها را آپدیت کنید.

نوشته ها در پنل مدیریت وردپرس

به طور کلی ما برای تولید محتوا در وب سایت از دو بخش میتوانیم اقدام کنیم.یکی از این دو قسمت، بخش نوشته هاست و دیگری بخش برگه هاست.تا به حال پیش آماده که برای خواندن مقاله ایی در یک وب سایت به قسمت مجله یا مقالات آن سایت  وارد شوید، این صفحات در واقع  همان نوشته ها هستند که ما در پنل مدیریت ایجاد کردیم و پس از اتمام کار ،آنرا برای عموم نمایش میدهیم.توجه داشته باشید که از نوشته ها برای سئو کردن سایت هم استفاده میشود و اگر شما محتوای در خور توجه ایجاد کنید قطعا برای سایت شما مفید خواهد بود.

برگه ها در پنل مدیریت وردپرس

تفاوت برگه ها با نوشته ها به این نقطه میرسد که برگه ها در واقع صفحات ورود به وب سایت شما هستند.تصور کنید برای پیدا کردن و خرید یک دستگاه موبایل وارد یک فروشگاه آنلاین شدید ،به صفحه مربوط به آن دستگاه موبایل میروید و اطلاعات لازم را بدست می آورید.در اینجا شما وارد یک برگه منحصر به آن محصول شده اید .پس از انتخاب این دستگاه و زمانی که اقدام به خرید آن میکنید وارد برگه خرید آن محصول میشوید.در واقع شما در طی این فرآیند بین برگه های منحصر به این محصول جا به جا شده اید.

در نظر داشته باشید برگه ها هم مانند نوشته ها از اهمیت بالایی برای سئو کردن سایت شما برخوردار هستند. 

رسانه در پنل مدیریت وردپرس

در قسمت های قبلی با نوشته ها و برگه ها در پنل مدیریت وردپرس آشنا شدیم و از اهمیت آنها در ایجاد سایت و همچنین سئو آن بحث کردیم.در اینجا به این نکته اشاره میکینم که برای تولید محتوا در برگه ها و نوشته ها حتما پیش میاد که به تصویر و یا فیلم و یا حتی فایل صوتی نیاز داشته باشید. برای این منظور باید به بخش رسانه ها مراجعه کنید و در ابتدا فایل های مورد نظر خود را آپلود کنید و سپس از آنها در تولید محتوای خود استفاده کنید.

رسانه در پنل مدیریت وردپرس
رسانه در پنل مدیریت وردپرس

نمایش

در قسمت نمایش شما میتوایند بر روی ظاهر و پوسته سایت خود کار کنید.یکی از قسمت های اصلی در طراحی سایت پوسته و رابط کاربری آن میباشد.زمانی که کاربری وارد سایت شما شد با ظاهر چشم نواز آن رو به رو شود. در قسمت نمایش وارد بخش های مختلف شخصی سازی برای طراحی قالب سایت خود میشوید.میتوانید قالب های مختلف را بر روی سایت خود نصب کنید و شخصی سازی مورد نظر خود را بر روی آن اعمال نمایید.برای آشنایی با خرید و نصب قالب های وردپرسی اینجا کلیک نمایید.

افزونه در وردپرس

افزونه ها در واقع کد های از پیش نوشته شده ای هستند که به صورت یک یکپارچه و هماهنگ با سیستم وردپرس ادقام شده اند و با نصب آن ها بر روی وردپرس خود از قابلیت های آن سودمند میشوید.در نظر داشته باشید که افزونه ها بر روی سایت شما نصب میشوند و به همین ترتیب فضایی از آن را اشغال میکنند، پس بهتر است به جز مهم ترین آنها هر افزونه ایی را نصب نکنید.ما در جلسات بعد و در قسمت افزونه های وردپرس تعدادی از مهم ترین و کاربردی ترین افزونه ها را معرفی میکنیم.

جمع بندی

در این قسمت تعدادی از مهم ترین بخش های پنل مدیریت وردپرس را مورد برسی قرار دادیم و نحوه کار با آنها را فرا گرفتیم برای تفهیم بهتر این موارد به ویدیو آموزشی این جلسه توجه نمایید.در جلسات بعدی وارد جزئیات هر بخش میشویم.

جلسه ای که مشاهده کردید قسمتی از دوره رایگان آموزش طراحی سایت بود.برای مشاهده تمامی جلسات و یادگیری کامل طراحی سایت به بخش زیر مراجعه کنید

دوره آموزش طراحی سایت رایگان